Чорне море Цікаві факти
Хоча його назва означає загибель, морок та небезпека, Чорне море – одне з найцікавіших морів.
Він продовжує дивувати мореплавців, морських біологів, науковців та туристів з усього світу. Насправді деякі з кращих місць для відпочинку в світі знаходяться в межах його берегової лінії.
1. Друге за величиною море у Європі
Чорне море займає площу 168 500 квадратних миль і є другим за величиною морем у Європі після Середземного моря.
Найглибша частина складає 2212 метрів із загальним обсягом 131 000 кубічних миль. Його найдовша відстань зі сходу на захід становить 730 миль або більше за два дні, якщо ваш корабель рухається зі швидкістю 12,5 вузлів.
Незважаючи на те, що він такий величезний, його оточують лише шість великих річок, а саме Дунай, Дніпро, Дністер, Дон, Південний Буг та Ріоні.
2.Найбільший мероміктичний басейн
Ось цікавий факт: верхні шари води не поєднуються з глибшими шарами води. Структура потоку в основному визначається топографією басейну та притоками річок, що призводить до сильно стратифікованої вертикальної структури.
Цей стан робить 90% його більш глибокої частини безкисневої або позбавленої кисню. Багатий киснем (верхній) шар не може циркулювати нижче. Так що так, це може відповідати назві Чорного моря принаймні для людей.
У результаті морське життя здебільшого існує від вершини до кількох сотень метрів глибини. Чим глибше він йде, тим менше у нього кисню, доки він не досягне нуля приблизно з 200 метрів.
3. Має течії. Немає припливу
Для нас, морських жителів, течія зазвичай вказує на наявність припливу. Але не у Чорному морі.
У цьому водоймищі немає припливу протягом усього року, а це означає, що рівень води не змінюється. Добре для моряків під час вахти у порту!
У Чорному морі є два типи течій. По-перше, це водні потоки, що виникають на поверхні. По-друге, нещодавно відкрита підводна течія, що протікає через протоку Босфор.
Крім горизонтальних течій, існують вертикальні течії , але тільки від поверхні води до 200 метрів.
4. Двосмугові течії
Подвійні течії виникають у протоці Босфор та Керченській протоці.
Ось як вони працюють.
Менш щільні та менш солоні води Чорного моря течуть поверхнею протоки Босфор у Мармурове море.
Оскільки води, що надходять із Мармурового моря, більш солоні та щільні, їхня притока в Чорне море відбувається через протоку.
Завдяки цьому явищу вчені виявили наявність підводних течій дном «Гостинне море».
Така сама особливість і в Керченській протоці.
5. Море, що не має виходу до моря
Як видно на карті, «Евксинське море» в основному покрите сушею. Пам’ятайте, що його називають окраїнним морем Атлантичного океану. Щоб потрапити туди, вам потрібно увійти в Гібралтарську протоку і плисти Середземним морем. Як тільки ви досягнете Греції, пливете північ через Егейське море. Пройдіть протоку Дарданелли, поки не досягнете Мармурового моря. Босфорська протока поділяє Чорне море і Мармурове море..
Потрібно було б 2500 років, щоб повністю «переробити» воду у Чорному морі.
Іншими словами, додавання нової води за одночасного заповнення її за допомогою Турецьких проток займає 2 з половиною тисячоліття.
Це з тим, що водообмін у Босфорі дуже повільний, саме русло дуже вузьке.
7. Найбільші у світі родовища сірководню
Сірководень (H2S) – дуже небезпечний газ. Пахне тухлими яйцями у терпимих концентраціях. При вищих дозах ваш нюх починає німіти.
Але мене здивувало, що у Чорному морі міститься найбільша кількість H2S. Коли ви уникаєте цього газу, він просто сидить на глибині вод. Крім того, що сам газ смертельний, він ще й легко спалахує!
Присутність H2S — ще одна причина, через яку морське життя існує лише від поверхні води до глибини 200 метрів.
Є навіть поганий прогноз.
Комп’ютерні моделі показують, що зіткнення з астероїдом у Чорному морі призведе до вивільнення цих газових родовищ і може знищити його береги.
Прийдешня катастрофа! Можливо, це може бути одним із пояснень його назви.
8. На 50% нижче солоність
Солоність вод Чорного моря на 50% нижча, ніж в океанах, незважаючи на те, що вони мають однаковий хімічний склад.
Поверхневі води у цьому регіоні мають солоність 17 PSU (одиниця солоності частинок). Водночас, вода, що надходить із Середземного моря, становить 38 PSU. Він зменшується до 34 PSU, як тільки досягає Гостинного моря.
Солоність збільшується з глибиною до 21 PSU приблизно на глибині від 50 до 150 метрів. Найглибші частини цієї водойми мають від 28 до 30 PSU.
Солоність зростає до 38 psu на Босфорі.
Це цікаво, оскільки є дослідження, що вказує на те, що Чорне море було прісноводним озером під час великого льодовикового періоду.
9. Немає чорного морського окуня
За іронією долі, для гурманів та любителів риби чорного морського окуня тут не існує. Він процвітає лише вздовж атлантичного узбережжя США від штату Мен до Мексиканської затоки.
Чорний морський окунь – це риба, яку можна приготувати та подавати на грилі, в соті, на грилі та на пару. Це також популярна риба для спорту.
10. Втрачений флот Гітлера
Нещодавно водолази виявили на дні Чорного моря три із шести підводних човнів класу U (U-18, U-19, U-20, U-21, U-22, U-23).
Ці підводні човни, що отримали назву «Втрачений флот Гітлера», були розгорнуті, щоб завдавати ударів по радянському флоту в цьому регіоні.
Єдиним способом входу (і виходу) цих підводних човнів у Чорне море було використання протоки Босфор. Однак Туреччина не дозволила жодному військовому судну використати цей прохід, посилаючись на Конвенцію Монтре.
Через це вони розібрали підводні човни і занурили їх у вантажівки, які їхали за 2000 миль від Німеччини!
Водолази виявили підводні човни U-19, U20 та U-23 за кілька миль від узбережжя Туреччини.
Джерело- https://www.seamanmemories.com/black-sea-facts-myths